Стари шор 114
ЈКП "ВОДОВОД" СРЕМСКА МИТРОВИЦА
vodovodsm_pr@mts.rs
022 / 611 - 976

Стање водомера и дуговање

СВЕТСКИ ДАН ВОДА

21. марта 2025.
НА ИЗВОРИШТУ СА НАЈМЛАЂИМ ФРУШКОГОРЦИМА

 22.март– Светски дан вода, у ЈКП „Водовод“ Сремска Митровица обележен је са малишанима и васпитачицама Предшколске установе „Пчелица“ из Манђелоса, Лежимира и Гргуреваца. Запослени на сремскомитровачком Изворишту показали су предшколцима место где настаје вода за пиће, као и начин на који се она добија и дистрибуира до потрошача путем мреже цевовода и прикључака.

Такође, кроз разговор и игру деца су сазнала на који начин могу да уштеде воду и одговорно се понашају према овом драгоценом природном ресурску.

22.март је резолуцијом Уједињених нација усвојен као Светски дан вода.Циљ је да се укаже на важност заштите вода и на недостатак воде за пиће у многим крајевима света.

Вода има непроцењив значај у еволуцији живог света. Вода практично представља услов опстанка живота на Земљи. Први облик живота настао је у води. Вода у светском океану представља природни регулатор температуре на Земљи. Вода омогућава узгајање пољопривредних култура, што је неопходан услов за производњу хране. Користи се и у осталим привредним активностима – водоснабдевању, индустрији, саобраћају и другим делатностима.

О водним ресурсима, као и о обезбеђивању здравствено исправне воде за пиће на територији града Сремска Митровица брине ЈКП „Водовод“. Претходних година то предузеће је овај дан обележавало бројним манифестацијама пре свега едукативног карактера, а ове године пажња је усмерена ка дружењу са децом предшколског узраста. Кроз разговор и игру малишани из Манђелоса, Гргуреваца и Лежимира су сазнали више о води коју користимо за свакодневну употребу.

ЈКП Водовод Сремска Митровица кроз јавни и локалне системе водоснабдевања водом снабдева око 80 000 становника. На дистрибутивну мрежу укупне дужине око 400 км прикључено је  35 000 потрошача. Без организованог водоснабдевања су још само 2 насељена места у нашој општини – Раденковић и Стара Бингула.

Порекло воде за водоснабдевање је из плитких подземних вода. Оне се на нашем подручју захватају са два изворишта – „Курјаковац“ код Мартинаца и „Старо извориште“ у Сремској Митровици. Реч је о подземној води из алувијалне равни реке Саве која се захвата помоћу субартеских бунара са дубине од 40 до 60 метара, из другог водоносног слоја дебљине 3 до 6 метара. Ове воде припадају Дунавском сливу.

На „Курјаковцу“ постоји 10, а у Сремској Митровици 4  субартеска бунара укупног капацитета 660 л/с. Издашност сваког бунара је од 40 до 50 л/с. Њихов капацитет је знатно већи од реалних потреба становништва за водом. Изворишта су адекватно заштићена у складу са Правилником о одређивању и одржавању зона санитарне заштите. Објекти у функцији јавног водоснабдевања су прописано обележени и ограђени.

Вода која се захвата са оба Изворишта садржи штетне састојке природног порекла – гвожђе и манган. Забележена је и појава мутноће и промена боје. У циљу постизања хигијенске исправности, а према критеријумима важећих прописа у тој области, примењује се одговарајући технолошки процес прераде воде. У ЈКП „Водовод“ обезбеђене су све фазе тог процеса како би житељи града и општине Сремска Митровица могли безбедно да користе воду за пиће.

Постројење за прераду воде се налази на периферији града, на локацији „Старог изворишта“, а чине га аератор, ретензиони базен, цевна галерија за смештај опреме филтерских поља, систем за филтрирање воде, цевовод за транспорт воде до резервоара чисте воде, уређај „хлороген“ за производњу дезинфекционог средства – натријум хипохлорита и потисна црпна станица.

Након технолошког третмана прераде воде, она је здравствено исправна и потпуно безбедна за употребу. То потврђују бројне анализе које се свакодневно обављају у интерној лабораторији ЈКП “Водовод”. На годишњем нивоу овде се анализира близу 4000 узорака. Лабораторија је опремљена савременом апаратуром за одређивање физичко-хемијских и микробиолошких параметара. Подједнако се прати квалитет сирове воде, воде у поступку технолошког третмана, као и приликом дистрибуције пијаће воде до крајњих корисника.Испитивање показатеља важних за здравствену исправност воде раде и друге овлашћене стручне службе и здравствене институције: Завод за јавно здравље у Сремској Митровици – преко 300 анализа годишње и Институт за јавно здравље Војводине у Новом Саду – око 50 анализа.

Квалитет воде подлеже и инспекцијској контроли, тако да се може рећи да је вода за пиће најконтролисанији производ за људску употребу.

Љиљана Јанковић, референт за односе с јавношћу ЈКП „Водовод“ овом приликом је изразила задовољство што су врата овог предузећа била отворена за  предшколце из три фрушкогорска места. „Жеља нам је била да на нашем Изворишту проведу један леп дан и науче више о води коју они и њихове породице и другари користе за употребу. Изабрали смо да нам у госте дођу малишани из Манђелоса, Гргуреваца и Лежимира, с обзиром да нам предстоји решавање проблема водоснабдевања Фрушкогорја. Планирамо да урадимо трасу од 2,2 километра, од Радиначког пута – Милекић Салаша, са подбушењем ауто-пута и изградњом бустер станице како бисмо из градског система дистрибуирали потребну додатну количину воде од око 20 литара у секунди, што би било довољно за решавање водоснабдевања Фрушкогорја у летњем периоду“, рекла  је овом приликом Јанковић.

Мирослава Илијић, в.д.директора ПУ „Пчелица“ захвалила је ЈКП „Водовод“ на гостопримству и похвалила организацију овог догађаја, у којем су главни актери деца из сеоских средина која су имала прилику да дођу у митровачки „Водовод“, са којим постоји одлична сарадња већ дужи низ година. „Верујем да ће им оно што су овде видели и чули користити у свакодневном животу и обогатити њихово знање о води као важном ресурсу без којег нема живота на Земљи“, рекла је Илијић.

О начину на који воду користимо и како да је сачувамо, било је речи и поводом обележавања Светског дана вода које је сремскомитровачки „Водовод“ уприличио на Старом изворишту где се налази и Постројење за прераду воде. На крају овог едукативног дружења и обиласка изворишта у Сремској Митровици, малишани из фрушкогорских места су својим идејама и цртачким умећем, осликали плато испред Машинске базе и тако улепшали овај простор.

О СВЕТСКОМ ДАНУ ВОДА

Потрошња воде се повећава сваке године.Подаци су алармантни. Много људи, а нарочито деце нема приступ здравој води, чиме су угрожени њихово здравље и животи.

Акценат овогодишњег Светског дана вода, је на очувању глечера, који се стављају у срж планова за борбу против климатских промена и глобалне кризе воде. Зато је овогодишња тема  „Очување глечера“.

Кључне поруке за Светски дан вода 2025

  • Глечери се топе брже него икада. Како планета постаје топлија због климатских промена, наш смрзнути свет се смањује, чинећи циклус воде непредвидивијим и екстремнијим.
  • За милијарде људи, токови отопљене воде се мењају, узрокујући поплаве, суше, клизишта и пораст нивоа мора, и оштећујући екосистеме.
  • Очување глечера је стратегија преживљавања. Морамо радити заједно на смањењу емисија гасова стаклене баште и одрживијем управљању отопљеном водом, кажу у Уједињеним нацијама.